Bu makale içeriğinde pidecioğlu geçit ile ilgili. pidecioğlu geçit ile ilgileniyorsanız, bu Mehmet Yaşin ile Tarihi Pidecioğlu Fırını makalesinde pidecioğlu geçit’yi analiz edelim.

Mehmet Yaşin ile Tarihi Pidecioğlu Fırını bölümünde pidecioğlu geçit ile ilgili en doğru bilgileri özetleyin

Şimdi aşağıdaki videoyu izleyin

SEE ALSO  ( VLOG) EŞİMİN DOĞUM GÜNÜNDE SÜPRİZ YAPTIM / İSTANBULA YAKIN KAHVALTI MEKANI / KOCAELİ SERBAHÇE | kocaelide kahvaltı yerleri hakkında ayrıntılı bilgi

Bu Ca’Loredan web sitesiyle, kendiniz için daha fazla veri için pidecioğlu geçit dışındaki bilgileri güncelleyebilirsiniz. CaLoredan sayfasında, sizin için her gün sürekli yeni ve doğru içerik yayınlıyoruz, Sizin için en doğru bilgiye hizmet etme arzusuyla, Kullanıcıların internetteki haberleri en doğru şekilde kavrayabilmelerine yardımcı olun.

SEE ALSO  Minty Doburca | doburca balkon cafe hakkında en doğru içeriği sentezleyin

Konuyla ilgili bilgiler pidecioğlu geçit

Bursa’nın meşhur yemeğinin doğduğu yer olan 150 yıllık Pidecioğlu fırını. Mehmet Yassin’in dediği gibi, “Bursa halkı tatlıyı çok sever. Tadına bakarsan sen de seversin.” Farklı türde cantik deneyebilirsiniz. PİDECİOĞLU Gateway İletişim: 0224 244 85 23 .

pidecioğlu geçit ‘in içeriği ile ilgili fotoğraflar

Mehmet Yaşin ile Tarihi Pidecioğlu Fırını
Mehmet Yaşin ile Tarihi Pidecioğlu Fırını

Öğrendiğiniz Mehmet Yaşin ile Tarihi Pidecioğlu Fırını içeriğini anlamanın yanı sıra, Ardından, günlük güncelleme CaLoredan hemen aşağıda arayabilirsiniz.

SEE ALSO  seyr-ü sefa tesisleri urla / izmir | seyrü sefa urla ile ilgili en ayrıntılı bilgiyi kapsayan

Daha fazlasını burada görün

บpidecioğlu geçit ile ilgili bazı anahtar kelimeler

#Mehmet #Yaşin #ile #Tarihi #Pidecioğlu #Fırını.

mehmet yaşin,pidecioğlu,Bursa (City/Town/Village),Turkey (Country),turkiye,pide,cantık.

Mehmet Yaşin ile Tarihi Pidecioğlu Fırını.

pidecioğlu geçit.

pidecioğlu geçit hakkındaki bilgilerle CaLoredan size daha fazla bilgiye ve yeni bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.. pidecioğlu geçit hakkındaki makaleyi Ca’Loredan ile izlediğiniz için içtenlikle teşekkür ederiz.

  1. Cüneyt İnce diyor ki:

    adı üstünde pidecioğlu pide yapıyor .cantık yapmıyor.iç malzeme yarısı kavrulmuş sogan yarısı kıymadan olur.ne biçim bursalısınız etlipide yapmışsınız🤣

  2. Gulipek Sanli diyor ki:

    Mumkunse hamuru nasil yaptiginizi soyleyebilir misiniz? Eksi maya mi? Sut konuyor mu yoksa sadece un, su, tuz ile hazirlanan mayali hamur mu? Tesekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir