Türkiye kahve sektörünü 3. nesil kahve ile tanıştıran isimlerden biri olan ve son olarak Coffee HQ (Coffee Headquarters) markasını kuran Sam Çeviköz, en iyi Türk Kahvesi’ni elde etmenin sırlarını paylaştı.

Milli tatlarımızdan biri olan Türk kahvesi, bir söylev konusu haline gelene kadar birçok aşamadan geçiyor. Harika bir Türk kahvesi demlemenin ilk adımı kahve çekirdeklerinin yetiştiği yeri bulmaktır. Coffee HQ’nun yaratıcısı ve şirketin yerleşik kahve uzmanı Sam Evikoz’a göre, mükemmel tada sahip Türk kahvesi demlemek için birkaç yöntem var. Türk kahvesi, son birkaç yıldaki fiyat dalgalanmaları nedeniyle şu anda çoğunlukla Brezilya’dan gelen çekirdekler kullanılarak üretiliyor. Türk kahvesi yapmak için her türlü kahve çekirdeği kullanılabilir, ancak en önemli aşama çekirdeklerin kavrulması ve öğütülmesidir. İnce toz haline getirildikten sonra en iyi şekilde çalışır. Kendi deneyimim, bir zamanlar kavrulmuş orta boy kahvenin en iyi sonuçları verdiği yönünde. Kahvenin kavrulduktan 5 gün sonra dinlenmeye bırakılmasının önemine vurgu yapan Evikoz, “Kaliteden ödün vermemek için kahveyi 1 ay içinde içmelisiniz” dedi.

Döküm kahve satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Coffee HQ’nun kurucusu Sam Eviköz’e göre, dökme kahve satın alırken nelere dikkat edilmeli: “Ürünün kavrulma tarihini mağaza görevlisine sormaya dikkat edin, üç aydan daha önce kavrulmuş kahve kalitesiz olacaktır. kahvenin üretildiği alan da önemlidir.

SEE ALSO  Sindirim sistemine iyi gelen içeceklerin özeti

“Kahvenizi içmeden önce 3 dakika bekleyin”

Sam Evikoz Türk kahvesi yapmak için oda sıcaklığında su kullanılması gerektiğini ekledi.” Su ve kahve eklendikten sonra biraz karıştırabilirsiniz. Çırpırken kısık ateşte ısıtılabilir. Enfes kremayı hafifçe kaynatarak, Türk kahvesinin tadını nasıl çıkaracağınıza dair bazı ipuçları verdi: “Kahvenizi yapın ve üç dakika bekleyin. Sıcaklığı düşürerek kahvenin tadını çıkarabilir ve öğütmeleri ağzınızdan uzak tutabilirsiniz.

Coffee HQ’nun yaratıcısı Eviköz’e göre Türk kahvesindeki köpükten bahsetmek uygunsuz.

Türk kahvesini yeni yeni sevmeye başlayan, aslında çılgınlar gibi seven ama yapmaya hazır hissetmeyen, henüz mutfak yetenekleri yumurtayı kırarken tümünü yere dökmek olan, meraklısı meraksızı herkesin kulağı burada olsun. Artık herkes Türk kahvesi içebilsin, tatlısını da yiyebilsin diye Türk kahvesi nasıl yapılır dosyamızı açıyoruz.

Türk kahvesi yapmayı bilenler artık sizi üzemeyecek. Bu arada Türk kahvesi yapıyorum diyenlerin bilgilerini bir kontrol etmesi de şart. Türk kahvesi teknolojisi her an değişiyor olabilir.

Başlayalım!

Türk kahvesi yapmak için neler gereklidir?

turk-kahvesi-malzemeleri

İyi bir Türk kahvesi hazırlayabilmeniz için öncelikle kahvenizin taze olması gerekir. Eski bir kahveyle yapacağınız Türk kahvesi ağzınızda ekşi bir tat bırakır ve sizi konu komşuya rezil eder. O yüzden kahvenizin taze olduğuna emin olun. Kahvenin tazeliğini korumak için en basit yöntem ise küçük miktarlar halinde almak ve tükettikçe yenisini satın almak.

SEE ALSO  Yazın vücuda iyi gelen 5 İçecek

İkinci ihtiyacımız Türk kahvesi seti. Cezve ve Türk kahvesi fincanı. Cezvenin bakır olması kahveden en iyi tadı almanızı sağlar. Çelik cezvelerde de iyi kahve yapabilirsiniz ancak en iyi kahveler her zaman bakır cezveden çıkar.

Su ve şeker. Su konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise suyun içme suyu olması. Genel olarak suyun soğuk olması gerektiği de bilinir ancak bu soğukluk için oda sıcaklığı yeterli bir ölçüdür (Odada harıl harıl soba yanmadığını varsayıyoruz). Tabii ki arzuya göre şeker ya da şekersizlik.

Türk kahvesi nasıl yapılır?

turk-nasil-yapilir-pisirilir

Kafasında Türk kahvesinin nasıl yapıldığına dair deli sorular olanlar için büyük hizmetimiz burada devreye giriyor. Adım adım Türk kahvesi yapıyoruz.

Önce cezvemize yapacağımız sayıya göre kahve koyuyoruz. Biz iki kişilik yapalım. İki tatlı kaşığı kahveyi cezvemize ekliyoruz. Ardından iki fincan oda sıcaklığındaki suyu cezveye ekliyoruz. En son ne kadar şeker koyacağımızı belirliyoruz. Eğer sade yapıyorsak şeker koymuyor, az şekerli yapıyorsak 1 çay kaşığı, orta yapıyorsak 2 çay kaşığı, şekerli yapıyorsak 4 çay kaşığı ekliyoruz. Hafifçe karıştırıyor ve kahvelerin tamamen suya karışmasını sağlıyoruz.

Aşağıdaki tabloya bakarak da kendi formülünüzü oluşturabilirsiniz.

turk-kahvesi-olculeri-seker-su-kahve

Artık kahve pişmeye hazır. Ocağın altını orta ya da ortadan biraz daha az açıyoruz. Eğer kahveyi çok çabuk pişirirsek köpüğünden kaybetmiş oluruz. Yavaş yavaş pişen kahvemiz köpüklenip kabarmaya başladığında fincana biraz köpük alıyor ve cezveyi hemen ocağa koyuyoruz. Bu yaptığımız ilk taşımı almaktı. İkinci taşımı da kahveyi hafif kaynatarak alıyoruz.

SEE ALSO  Soğuk algınlığı ve griple savaşan en iyi 5 içecek son derece etkilidir

İşte hazır! Bol köpüklü kahve nasıl yapılır sorusuna da cevap vermiş olduk. Eğer evinizde Türk kahvesi makinesi varsa onu da kullanabilirsiniz ancak bakır cezvede yavaş yavaş pişerek hazırlanan Türk kahvesi kadar lezzetli olmayabilir, bizden uyarması.

Son olarak madem kahvemizi yaptık, Türk kahvesinin faydalarına da bir göz atalım. İçerdiği kafein ve bileşenlerle neredeyse her derde deva olan Türk kahvesi; zihinsel aktiviteleri güçlendirmede, uyanık kalmayı sağlamada, sosyal yönü geliştirmede, yüksek tansiyonu azaltmada, depresyona karşı etkide, kemiklerin güçlenmesinde ve metabolizmayı hızlandırmada önemli bir role sahiptir.

Ne demişler: Gönül ne kahve ister, ne kahvehane; gönül sohbet ister, kahve bahane.

Sohbetiniz bol olsun.

Deneyebileceğiniz değişik Türk kahvesi tarifleri;

  • Çikolata bağımlılarının çok seveceği, ilk duyulduğunda farklı gelse de denendiğinde çok sevilecek çikolatalı Türk kahvesini denediğinizde çok seveceksiniz.
  • Kahvenizin bolca köpürmesi için uygulanacak bir diğer yöntem ise içine soda eklemektir. Kolay bir şekilde yapabileceğiniz sodalı Türk kahvesini deneyebilirsiniz.
  • Kahvede yumuşak bir tat arıyorsanız sizin için en iyi seçenek sütlü Türk kahvesi olacaktır.
  • Kilo vermenize de yardımcı olacak tarçınlı Türk kahvesini en kısa zamanda denemelisiniz.

Türk kahvesi kaç kalori?

  • Küçük 1 kahve fincanı Türk kahvesi yaklaşık olarak 7 kaloriye denk gelmektedir. Ancak bu ölçü sade kahveye göredir. Şeker miktarına göre kalori de değişiklik olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.