Bu makalenin içeriği ayasofya kilisesi hakkında açıklama sağlayacaktır. ayasofya kilisesi hakkında bilgi ediniyorsanız, bu Ayasofya tartışması: Kilise, cami ve müze – 1500 yıllık tarihi ve siyasi önemi makalesinde ayasofya kilisesi konusunu netleştirelim.

Ayasofya tartışması: Kilise, cami ve müze – 1500 yıllık tarihi ve siyasi önemi içindeki ayasofya kilisesi ile ilgili en eksiksiz bilgilere genel bakış

Aşağıdaki videoyu hemen izleyin

SEE ALSO  İstanbul Oyuncak Müzesi, her yaştan ziyaretçilerinin çocukluk hatıralarına dokunmak istiyor | istanbul oyuncak müzesi hakkında kısa bilgi ile ilgili tüm bilgiler en doğrudur

Bu caloredan.com web sitesinde kendiniz için daha yararlı anlayış için ayasofya kilisesi dışındaki diğer bilgileri güncelleyebilirsiniz. CaLoredan web sitesinde, sizin için her gün yeni ve doğru bilgileri her zaman güncelliyoruz, Size en doğru bilgiye katkıda bulunma arzusu ile, İnternetteki haberi mümkün olduğunca çabuk kavrayabilmenize yardımcı olur.

Konuyla ilgili paylaşım ayasofya kilisesi

Dünyanın en sembolik yapılarından biri olan Ayasofya, statüsünde arzu edilen değişiklikle bir kez daha gündemde. 1934 yılından bu yana müze olarak hizmet veren yapının statüsünün değişmesi için Danıştay kararı kapı aralayabilir. Peki, yaklaşık 1500 yıldır ayakta duran bu tapınak nasıldı, nasıldı? 1500 yıllık tarihi boyunca el mi değiştirdi? Politikacılar neden periyodik olarak Ayasofya’nın camiye çevrilmesini gündeme getiriyor? Türkiye’de halk camiye çevrilmesine nasıl bakıyor? Sanat tarihçisi Hayri Fehmi Yılmaz, Prof. Altınbaş Üniversitesi’nin tarihsel boyutunu anlattı. Ahmet Kasım Han siyasi boyutunu, Hürriyet Daily News Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş ise uluslararası boyutunu anlatıyor. Video: Aylin Yazan & Esra Yalçınalp BBC Türkçe web sitesi: Facebook: Twitter: Instagram: .

SEE ALSO  Tunisia - Tunus’ta Gezilecek Yerler | En doğru tunus gezilecek yerler ile ilgili içeriğin tümü

ayasofya kilisesi hakkındaki bilgilerle ilgili bazı görüntüler

Ayasofya tartışması: Kilise, cami ve müze - 1500 yıllık tarihi ve siyasi önemi
Ayasofya tartışması: Kilise, cami ve müze – 1500 yıllık tarihi ve siyasi önemi

Okuduğunuz Ayasofya tartışması: Kilise, cami ve müze – 1500 yıllık tarihi ve siyasi önemi hakkında bilgi izlemenin yanı sıra, O zaman caloredan.com her gün hemen aşağıda yayınlayan diğer makaleleri keşfedebilirsiniz.

Burayı tıklayın

SEE ALSO  En Kolay Vatandaşlık Veren Ülke: VANUATU | en kolay vatandaşlık veren ülkeler parasız hakkında yeni güncellenen bilgilerin özeti

ayasofya kilisesi ile ilgili anahtar kelimeler

#Ayasofya #tartışması #Kilise #cami #müze #yıllık #tarihi #siyasi #önemi.

ayasofya,Ayasofya müzesi,ayasofya fetih suresi,ayasofya camii,ayasofya neden açılmıyor,ayasofya belgeseli,ayasofya neden müze oldu,ayasofya açılacakmı,ayasofya açılıyor mu,Ayasofya cami olacak mı,Danıştay Ayasofya kararı,erdoğan ayasofya,önce Sultanahmet’i doldurun,meral Akşener ayasofya,erdoğan Ayasofya konuşması,Istanbul’un fethi,Ayasofya hat levhası,Ayasofya mozaikleri,Ayasofya önemi,zoe ayasofya,ayasofya tabelası,yunanistan ayasofya,ayasofya kararı.

Ayasofya tartışması: Kilise, cami ve müze – 1500 yıllık tarihi ve siyasi önemi.

ayasofya kilisesi.

ayasofya kilisesi hakkındaki bilgilerle caloredan.com güncellemeleri ile size değer getirmeyi umarak daha fazla bilgi ve yeni bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacağınızı umuyoruz.. caloredan.com ayasofya kilisesi hakkında bilgi izlediğiniz için içtenlikle teşekkür ederiz.

 1. Yakup Firidin diyor ki:

  cami olmamalıydı en fazla tüm dinlere açılabilirdi çünkü İstanbul bir yana diğer şehirler bir yana. İstanbul dünyanın başkentidir !!!!

 2. Muhammed Keklikci diyor ki:

  Kimse yorumlarda boş yapmasin ayasofya bizimdir ve camiye cevrilmesinden ancak iliksizler rahatsızlık duyar ,kaldıki hristiynalara ait müze bölümünün korunması da hoşgörümüzü ortaya seriyor..

 3. Murat Danışan diyor ki:

  1950den bu yana safha safha islama geçiş başladı ve safha safha osmanlı geri geliyor.. bundan 10 sene sonra göreceksiniz daha ne adımlar atılacak

 4. Jack Parker diyor ki:

  Erdogan bunu Müslümanlık ve fatih sultan Mehmet adına yaptıysa büyük saygı duyarım ancak oy toplamak niyetiyle yaptıysa ,işte o zaman başka….

 5. Jack Parker diyor ki:

  Yunaninlilar ne hakla tepki gösterdiler açıkçası şaşırıyorum, çünkü onlar onlarca camiyi kapattılar veya talan ettiler en azından türkiye onlar gibi saygısızlık yapıp kiliseleri kapatmadı ✌

 6. Ahmet'le Değişik İşler diyor ki:

  Ayasofya hiç bir zaman müze olarak paspas niyetine kullanılmamalıydı. Müzeye dönüştürürken içindeki tüm seccadeler, mimberler ve hilaller çıkarıldı. Ama büyük ALLAH ve MUHAMMED yazan hat tablolarını da çıkarmak isteyeceklerinde kapıdan çıkaramadılar. O fethin simgesi ve Fatih Sultan Mehmet'in emaneti. Bunlar bizim değerlerimizi yok etmeye çalışıyorsa avuçlarını yalarlar

 7. Ferhat Yiğit diyor ki:

  BBC o girişte ki görüntüler ve Erdoğan ın kendi içinde çelişmesini koyduğun için teşekkür ediyorum… Görüp anlarlar umarım adam kendiyle çelişiyor.

 8. Emin diyor ki:

  Siyasal islam hareketi tam bir faciaya dönüştü ve adamlar gelecekte değişeceğine kesin gözüyle bakılan olası hükümete enkaz bırakma yarışına girdiler.

 9. Onur Ayboğa diyor ki:

  ülek ekonomısı yok hak hukuk yok adalet yok! fıkır ozgurlugu yok.. mıllet ac! kadınlar hayvalar olduruluyor! GUNDEM DEGISTIRMEK AMAC!!

 10. Athanasios Grivopoulos diyor ki:

  agia sofia is greek and orthodox but you seljuck mongols wake up!!! you make an islamistic country again,all your political party are extremistic or nationalist by using the islam…is a same for the muslim people this kind of acts…even kemal respect this…this monument is older then islam with 100 years do you realise this?..WAKE UP from the religion fanatism…there is no god to fight and kill his one creation of people(humanity) like any parrent with his bad kid also love him so wake up they just control you and keeping you analphabet and poor more then 1000 of years cant you see tha you are on the worst situation of this global?

 11. huseyin surer diyor ki:

  Öncelikle Hz Muhammed s.a.v gibi insanları tevhide davet ETMELIYIZ.ayasofya enson iş olmalı.insalar cehennemde yanmasın.Hz Adem a.s şeytana itaat etti cennetten kovuldu.dunyadada şeytan ve zürriyetine itaat edip cehennemde yanmamalıyız.ben herkesi hakimiyet ALLAH ındir hakkıdır görevine davet ediyorum.bizi yaratan rızıklandıran ALLAH a dönelim.şu dünyada esir çok müslüman var ALLAH yardım etsin.kiyamet yaklaştı arkadaşlar durum vahim

 12. Comrade Camarada diyor ki:

  Eee gidi……Bu kilise kendi kendine konuşuyor. Ne yaparlarsa yapsınlar, bu kilise bazı insanlara her zaman gerçek kimliğini hatırlatacaktır. Her yerde çarmıhı görüyoruz, İsa ve Meriam.

 13. Filiz Tamer diyor ki:

  " Gördünüz Mü Bakın Ayasofya'ya Gelmediler,Bunlar Milliyetçi, Vatansever, Müslüman Değil, Emperyalistlerin, Hıristiyanların Uşağı " Söylemi Ile Kaybetmekte Olduğu Tabanı Konsolide Etme Planı !!!

 14. Adem Karaben diyor ki:

  Ayosofya açıldı herşey süper. Ekonomi batık tecavüz edilmeyen kadın çocuk hatta hayvan kalmadı.ülke batara gidiyor. Ama bu beyni sorgulamayı bilmeyen toplum boş işler peşindeler. Bokunuzda boğulun dediler ama siz boğulun bizde boğuluyoruz sizinle.allah belamızı vermiş daha. Ne olsun. İyi uykular sürü ruhlular

 15. Metehan Akıncı diyor ki:

  İslamcıların Ayasofya falan umrunda değil onların intikam almak istediği kişi ATATÜRK hazretleridir. Onun yaptığı, onun değiştirdiği her şeyi yok etmek için yavaş yavaş ilerleyecekler sırada ne var başkentin değişmesi mi ? Laikliğin imha edilmesi mi ? Türk isminin yok edilmesi mi ? Bu ülkede bütün görüşler safsatadır insanlar ikiye ayrılır; ATATÜRK'ü sevenler ve ATATÜRK düşmanları..

  Yoksa Ayasofya bizim devletimizin bir malıdır ister Müze olur ister Cami olur cidden önemi yok. Önemli olan o yapının ilelebet TÜRK ırkına ve devletine ait olmasıdır..

 16. Nevzat Onur diyor ki:

  Tamam da şimdi o mozaikler, çizimler ne olacak peki? Camiilerde suret bulunması dinen yasak. Üzerine fayans mı örecekler? Yoksa çimentoyla mı kaplayacaklar? Ayrıca endülüslerin katedrale çevirilen gırnata camii bu olay için saçma bir argüman. İçinde bulunduğunuz dönemle o dönemleri kıyaslamak salakça.

 17. Deep One diyor ki:

  İstanbul seni istemiyor türkiye seni istemiyor şu göz boyamaların erken seçimin yaklaştığının habercisidir ekonomik sorunla geldin ekonomik çöküşle gidiyorsun 2002 de geldiğin türkiye ve halkını 10 kat fakirleştirdin defol git

 18. Apollon Magg diyor ki:

  Using your logic, (might is right), you shouldn't complain if robbers come into your house and do what was done to the citizens of Constantinople by the invading army of Sultan Mehmet. It would be: internal affairs of the robbers alone….end of story

 19. Vural diyor ki:

  Oy için yapıldığı kesin fakat bu yapı Fatih sultanın hakkıdır burasìnı kılıç hakkıyla aldı müze olması ceddimize saygısızlık oldu ayrıca müze olmasından Allah a ibadet edilen bir yer olması din adamlarınì neden rahatsız ediyor?? Sonuçta Allah bir ve türkiye halkı çoğunlukla müslüman ne olacaktı?

 20. Egeizmir diyor ki:

  Atatürk gibi dunya lideri dunya siyasetini hic bilmiyor dusunmuyor muzeye ceviriyor siyasetten cok iyi anlayan reisimiz duzeltti cok sukur bakalim ileride bunun siyasi dönüşünu gorecegiz

 21. Kalender diyor ki:

  BBC News Türkçe'yi birçok konuda objektif ve kaliteli buluyorum. Fakat bu videoda açılmaması için gayret edenleri yansıttığınız kadar açılması gerektiğini düşünenlere yeterince mikrofon uzatmamışsınız yahut açılması gerektiğini düşünen bizlerin argümanlarını, bu mücadelenin tarihini, sürecin bizim açımızdan gelişimini tam anlamıyla yansıtamamışsınız.

 22. Burus Vilis diyor ki:

  Ne yaparsan yap iktidardan düşeceksin ve bu eylemlerin tamamı oy kaygısına düştüğün için yaptığın oldukça belli oluyor.
  Ama büyük başarı elini neye atsa yok ediyor.. Tarih Sanat,Bilim,İnsan,Hayvan,Doğa,Ekonomi,Tarım,Turizm ve Eğitim bunların tamamında başarısız olabilmek ve iktidarda kalabilmek.. tamamı ile kaostan beslenme siyaset tekniği ile mümkün olabilirdi!

 23. Burak Canikli diyor ki:

  Türkler, yüzyıllarca, katedralkenki “hagia sophia” adını değiştirmeden, Ayasofya camii demişler. Böylece, iki ibrahimî dinin kutsal mekanı olmuş. Yani cami olarak da, ortodoxların önem verdiği kutsiyetini korumuş bir mabed.

 24. KAMURAN ZORER diyor ki:

  🇹🇷 Şu bir gerçek ki. Evet camii eksiğimiz yok belki bazen cemaat eksiğimiz olabiliyor ki Sultan Ahmet camii vs camilerimizin birçoğu belki tıka basa dolmadığı günler olmuştur. Millet camii ha keza yeni ve kapasite olarak çok büyük. Ayasofya ya gelirsek: ister camii, ister müze, ister kilise her neyse. Bu mabet, türk milletinin İstanbul fethinin bir nişanesidir,kılıç hakkıdır. İstanbul'da türkiyede, camiiden kiliseden müzeden çok nevarki? ama Tarihi dokunun korunup yaşatılabilmesi hepimizin ortak isteğidir. Ayasofyanın camii olmasından Maksat İstanbul'da camii olmadığı için değil, Dünya ülkelerinin göz koydukları, hazmedemedikleri bu kent ve mabetden, umutlarını kesip işlerine bakmaları uyarısıdır diye düşünüyorum.🇹🇷

 25. Kursat Kadir CANLI diyor ki:

  Acele edin.
  2020-21 yılında yaşanacak büyük deprem ile yıkılacak.
  Şimdiden gidin, fresklerin resmini falan çekin.
  Geleceği yok bu eserin.
  Müslümanlarda bu kadar kıymet veriyorlarsa eğer, her gün her vakit namaz kılsın.
  Sonrası yok.

 26. B.A. diyor ki:

  Ortadoks kilisesi olarak insa edilen bu yapı Katolikler bile istanbulu elde edince katolik kilisesine dönüştürülmüş. Demek ki dönüşüm normal bir şey 😉

 27. Mustafa Dalyan diyor ki:

  Müze olarak kalsın diyenler hayatında camiye gitmeyen ahmaklar. Bu ahmaklar Ayasofya’ya müze ilken bile gitmeyen dangalaklardır.

 28. Ayhan Tanrıverdi diyor ki:

  Kudurun düşmanlar yakında sizin ülkeniz bizim toprağımız olacak hedeflere emin adımlarla ilerliyoruz çok az kaldı 🐺🐺🐺🤘🤘🤘🇹🇷🇹🇷🇹🇷😎😎😎

 29. Atilla Kas diyor ki:

  Ayasofya müze olarak kalmalıydı. Memlekette camiden bol birşey yok. Kaldı ki Sultanahmet bile sadece Cuma, bayram ve teravih namazlarında doluyor. Daha kötüsü giriş artık ücretsiz. Ekonomik yönden de iyi olmadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir